Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální terapie kloubů a páteře, kterou je možné napravit disbalance, které v těle nastaly. Většina z nás má špatné pohybové stereotypy, které postupem času vedou k tomu, že se klouby a obratle vůči sobě posunou do nepřirozené polohy a způsobují bolest. Dornova metoda je pak dokáže vrátit na správné místo.

Základním principem Dornovy metody je navrácení celé kostry do původní a ideální pozice, pro kterou byla přírodou sestavena. Tímto způsobem Dornova metoda odstraní většinu příčin problémů s pohybovým aparátem.

Dornova metoda připomíná spíše cvičení, které vyžaduje spolupráci klienta s terapeutem. To je velký rozdíl oproti klasickým masážím, kdy si klient jen lehne a masér pracuje. Na začátku ošetření proběhne krátká diagnostika a teprve po té začneme samotnou práci s kostmi a klouby. Základem pro jakoukoli práci je srovnat základy. To znamená především srovnat různou délku končetin a pánev. Když už jsou srovnány základy, tak se postupuje dále k jednotlivým obratlům. Od kostrče, přes bedra až po krk.

Dornova metoda je celostní. To znamená, že se napravuje vždy celé tělo, což ale může trvat více než dvě hodiny. Často tak rozděluji ošetření do více návštěv, kdy nejprve srovnáme základy a na další návštěvě pokračujeme dále.

Kontraindikace

Osteoporóza je onemocnění, kdy jsou kosti slabé a křehké. Dornova metoda pracuje s kostmi, terapeut na kosti vyvíjí tlak, aby je narovnal do správného postavení. Při osteoporóze je riziko, že kost nevydrží
ani běžnou zátěž v pohybu. Pokud si nejste jisti, zda máte osteoporózu, můžete se nechat vyšetřit u lékaře. Nicméně existuje několik indikátorů osteoporózy – časté zlomeniny, bolesti v místě odvápnění. Většinou by si na ostreoporózu měly dát pozor starší ženy s větším počtem dětí, nebo ženy, které dlouho kojily. Ostreoporóza na páteři se projevuje většinou ostrou palčivou bolestí mezi lopatkami ve stoje či v sedě, v leže bolest mizí.

Revmatoidní artritida je označení pro kloubní onemocnění způsobené aktivitou lymfatického systému. Člověku s tímto onemocněním může stimulace v místě kloubu, či jeho okolí významně ublížit.

Artróza čtvrtého stupně – artróza je kloubním onemocněním, které je způsobeno nadměrným opotřebením částí kloubu, nejčastěji kloubních chrupavek. Pokud lékař označí atrózu stupněm nižším, než IV. stupně, je Dornova metoda na místě a dokonce se díky její pravidelné aplikaci můžete vyhnout kloubní náhradě (endoprotéze). Z pohledu Dornovy metody je artróza pouhým důsledkem dlouhodobě nešťastné kostry.

Nádorová onemocnění (rakovina kostní dřeně, kůže, kostí, rakovina v době chemoterapie, ozařování ) jsou kontraindikací většiny masáží, v případě Dornovy metody to platí dvojnásob.

Syndrom Caudi – extrémně nepříjemný výhřez ploténky, který utiskuje více míšních nervů. Syndrom Caudi lze poznat jednoduše, pacient má obrovské bolesti, ale necítí, když jde záchod, že už provádí potřebu. Dornova metoda neslouží k akutnímu řešení bolestí, jsou akutní symptomy, které patří pod dohled lékaře. Jakmile se akutní symptomy uklidní, pak je Dornova metoda na místě.

Rozštěp páteře

Částečné kontraindikace

Endoprotéza v případě, že máte umělý kloub, či obratel, je třeba tuto část těla pro účely Dornovy metody vynechat.

Artróza třetího stupně – artróza je kloubním onemocněním, které je způsobeno nadměrným opotřebením částí kloubu, nejčastěji kloubních chrupavek. Z pohledu Dornovy metody je artróza pouhým důsledkem dlouhodobě nešťastné kostry. V případě artrózy třetího stupně hodně záleží na bolestivosti a možnosti pohybovat takto zasaženým kloubem, zda je třetí stupeň spíše ke druhému stupni, nebo spíše ke IV. stupni.

Bechtěrevovo onemocnění – vynecháváme nehybné místo.

Dětská mozková obrna, roztroušená skleróza

Operace páteře – vynecháváme operované místo.

Výhřezy meziobratlových plotének – nad 5mm u bederní a hrudní páteře, nad 3mm u krční páteře.

Úrazy a pády lze ošetřovat po 6 týdnech bez RTG, které prokazuje, že není porušena kost.

Užívání myorelaxantů (léky vyvolávající uvolnění kosterního svalstva, které běžně předepisuje neurolog, pokud máte problémy se zatuhlými svaly)  – vynechte alespoň 3 dny před ošetřením, pro správné fungování potřebuje terapeut Dornovy metody přirozené reakce svalů.

V žádném případě Dornova metoda nepomůže, pokud klient pociťuje další nesnesitelné symptomy jako zánět, horko, zčervenání.

Objednat